czwartek, 24 maja 2018

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek"

Kolejna niezwykle ważna książka o niezwykłych i ważnych kobietach. Odwaga, siła, determinacja jako wspólny mianownik 100 różnych historii. Każde  z tych krótkich esencjonalnych życiorysów opowiada o kobietach z odległych stron świata, żyjących w różnych czasach i zajmujących skrajne pozycje społeczne i walczące o różne sprawy. Wyrażały bunt przeciwko niesprawiedliwości społecznej, rasowej, ale nie tylko.  Buntowniczki, niezłomne bohaterki, niektóre również matki. Nawet nie wiemy jak wiele im zawdzięczamy. Ale odwaga, niezłomność, siła, determinacja potrzebne są też w zwykłym życiu. Opowiadania, jak i przepiękne ilustracje- portrety były pretekstem do przyjrzenia się roli mamy w naszym życiu. Czy mama może być buntowniczką, bohaterką dnia codziennego?
Zadaniem 3-klasistów było wykonanie portretu mamy jako buntowniczki, przyjrzeniu się jej jako kobiety, jej zainteresowaniom, pasjom, marzeniom. czy je znamy?

Jedną z przedstawionych kobiet była Nina Simons- wokalistka jazzowa. jej muzyka towarzyszyła nam podczas pracy plastycznej, która okazała się wcale nie łatwa, gdyż zmuszała nas do popatrzenia na nasze mamy z zupełnie innej, całkiem nieznanej nam wcześniej perspektywy...


































 

wtorek, 22 maja 2018

"Czarna księga kolorów"

"Czarna księga kolorów" wyjątkowa, nagrodzona na Bologna Ragazzi Award - New Horizons 2007. Jak można opisać kolor? Czy kolor może mieć zapach, dotyk, a może kształt? jaki kolor będzie lekki jak bita śmietana, a jaki szeleści?Kiedy pachnie ładnie, a kiedy brzydko? Który kolor grzeje nas w głowę, a który smakuje jak lody miętowe? Król kolorów jest delikatny jak jedwab? jaki to kolor?
 














" O tych, którzy się rozwijali"

"Szkoda czasu, żeby opowiadać,
 skąd się wzięli.
 ważne, że pojawiali się zawsze tam,
 gdzie trzeba, o właściwej porze.
co robili? zwykle to, czego od nich oczekiwano
i do czego byli wprost stworzeni.
Dzięki temu mogli  się rozwijać 
i rozwijali się coraz bardziej.
Zajmowały ich codzienne sprawy.
Zwykłe rzeczy potrzebne ludziom.(...)
bywało, że rozwijali się długo i cierpliwie,
a innym razem potrzebni byli szybko.
i nigdy niczego w zamian nie oczekiwali.
Im więcej pomagali,
tym bardziej się rozwijali
A potem mogli odpoczywać,
podczas gdy sprawy dalej rozwijały się już same...." 

To fragment picturebooka Iwony Chmielewskiej, który był inspiracją do zajęć dla 8-latków.Trudna, wymagająca skupienia treść rozwinęła w nas refleksje nad tak oczywistą rolą mamy w naszym życiu. Ale tej zwykłej szarej codzienności przyglądamy się w sposób spektakularny. Zwykłe, drobne, dobre i niepozorne rzeczy. Każdego dnia robimy ich tysiące. Uświadamiamy sobie jak ważne relacje rozwijają się podczas ich robienia i jak buduje się nasz szacunek dla innych, ale również do nas samych.